
Hladna jela sa kuhanom rižom i svježim povrćem. Budući da i riža i voće pripadaju skupini šećera ili ugljikohidrata, njihova istovremena konzumacija u jednoj takvoj kombinaciji ne izaziva probleme tijekom procesa probave. Naprotiv, tako udružene ove dvije vrste namirnica daju gotovo trenutni osjećaj sitosti.
"Salata" napravljena od tjestenine i voća. Zbog istih razloga koji dozvoljavaju i omogućuju kombinaciju riža-voće, i kombinacija tjestenina-voće vrlo se blagonaklono odnosi prema našem probavnom traktu. Jedina je razlika u tome što je tijesto znatno manje kalorično u odnosu na rižu (približno dva-tri puta) pa se osjećaj sitosti postiže uz veću količinu ovakvog jela nego što je to bio slučaj u kombinaciji riža-voće.
Prirodni jogurt i svježe voće. U jogurtu su proteini iz mlijeka prethodno "probavljene" od strane enzima prisutnih u jogurtu. Stoga asimilacija tih bjelančevina ili proteina ne dolazi u koliziju s probavom i resorpcijom jednostavnih ugljikohidrata iz voća. U ovoj kombinaciji tvari koje detoksiciraju organizam, a sadržane u prirodnom jogurtu djeluju sinergistički (višestruko povećavaju učinak) s mineralima i antioksidacijskim tvarima prisutnim u svježem voću. Ovakve kombinacije zasigurno osiguravaju pozitivan učinak na očuvanje dobre linije i zdravlja organizma.
"Zreli" sirevi i svježe voće. Pod pojmom "zreli" sirevi podrazumijevamo sireve koji su prošli razdoblje sazrijevanja, a nazivaju se još "žuti" ili "tvrdi" sirevi. Poznati su trapist, ementaler, edamer, grana, parmezan i svi se oni redom jako dobro mogu kombinirati s svježim voćem u ukusan obrok. U probavnom nam traktu takva kombinacija neće izazvati dodatne poteškoće jer su kao i kod jogurta bjelančevine u takvim sirevima već djelomično razgrađene pod utjecajem bakterija iz roda Lactobacillus.
Osim ovih, nazovimo prihvatljivih kombinacija, postoje i one koje se ne preporučuju jer mogu izazvati stanovite poteškoće u probavnom traktu.
Izlistajmo i njih redom:
Meso i voće, odnosno riba i voće. Probava bjelančevina životinjskog podrijetla zbiva se u želucu, dvanaesniku i u početnom dijelu tankog crijeva. Visoko proteinske namirnice (meso, riba) mogu jednostavno omesti probavu ugljikohidrata ili šećera koja počinje u usnoj šupljini ali se najvećim dijelom odvija u dvanaesniku i početnom dijelu tankog crijeva. U mnogo se navrata preporuča dinja, grožđe ili neko drugo voće zamijeniti ananasom jer se u toj voćki nalazi proteolitički enzim bromelin koji pomaže u probavi bjelančevina.
Svježi sir i voće. Svježi sir sadrži nativne proteine koji nisu prethodno djelomično razgrađeni kao u jogurtu. Ako se svježi (bijeli, mekani) sir konzumira zajedno s voćem mogu nastupiti grčevi, otežana probava i nadutost.