
Pokazalo se da žene u menopauzi vježbaju manje od ostalih žena, što može dovesti do nakupljanja neželjenih kilograma. Osim toga, broj kalorija koji su potrebni u toj dobi je puno manji pa se automatski prehranom unosi višak kalorija, a zbog fiziološke zamjene mišića masnim tkivom u procesu starenja, manji broj mišića sagorijeva kalorije.Gemetika također ima važnu ulogu u debljanju. Ako Vaši roditelji ili rođaci imaju višak masnog tkiva u struku, velika je vjerojatnost da ste i Vi predisponirani za to. Nakupljanje viška kilograma također može imati ozbiljne posljedice na Vaše zdravlje. Može povećati rizik visokog kolesterola u krvi, visokog tlaka i inzulinske rezistencije, što može dovesti do dijabetesa tip 2. Ovi faktori čine povećani rizik obolijevanja od srčanih bolesti i infarkta, moždanog i srčanog.
Također postoje dokazi da debljina u menopauzi povećava rizik obolijevanja od raka dojke. Žene koje se udebljaju 10 kilograma poslije menopauze imaju 20% veći rizik obolijevanja od raka dojke. No žene koje izgube 10 kilograma poslije menopauze imaju isto toliko, pa čak i veću šansu neobolijevanja od raka dojke-čak 23% na izgubljenih 10 kilograma. Čak i manju broj izbubljenih kilograma poslije menopauze vodi do skromnijeg smanjenja rizika.Nema čarobne formule kako izbjeći debljanje u menopauzi. Strategija održavanja tjelesne tećine je ista kao i u svakoj dobi: pripaziti koliko jedete i dovoljno tjelesne aktivnosti. Aerobne vježbe potiču metabolizam i pomaže sagorijevanju masti. Možete biti fizički aktivni čak i ako se ne uključite-više se posvetitie aktivnostima koje volite, poput vrtlarenja ili plesanja, šećite dulje ili vozite bicikl. Postavite si za cilj da budete aktivni 30 minuta ili više većinu dana u tjednu. Povećana i fizička aktivnost koja uključuje i trening snage je bitan faktor održavanje zdrave građe tijela-više mišićne mase, a manje masnog tkiva kako starite.Obratite pozornost na hranu koju konzumirate i smanjite broj kalorija koji unosite svaki dan.
Raznolika prehrana koja uključuje voće i povrće može smanjiti broj kalorija i gubiti na tjelesnoj težini. Nemojte pretjerano smanjiti unos kalorija jer će inače reagirati čuvajuči energiju, a tako će se višak kilograma teže topiti. Budući da se metabolizam usporava s godinama, trebat ćete unositi 200 kalorija manje da biste održali težinu kakvu ste imali u četrdesetim godinama. To ne bi smio biti problem ako jedete samo kad ste gladni i samo onoliko količinu koja je dovoljna da zadovoljite glad.Jedenje velikih količina masne hrane povećava broj kalorija što može dovesti do nakupljanja kilograma. Ograničite unos masti na 20-35% kalorija koje dnevno uzimate. Konzumirajte masti iz zdravijih izvora poput maslinovog, suncokretovog i kikirikijevog ulja.Na kraju je bitno naglasiti da je menopauza normalno radoblje života koje sve žene prolaze, a promjene koje kroz koje žene prolaze su normalne i slične kroz svih žena. Nakupljanje suvišnih kilograma, posebice oko struka, je česta, no ne i nužna pojava u menopauzi koja se može prevenirati. Debljina poslije menopauze osim što estetski izgleda nezadovoljavajuće, sa sobom nosi i opasne zdravstvene posljedice. Prevencija uključuje povećanu tjelesnu aktivnost i smanjen unos kalorija.